REFLEXNÍ TERAPIE

Reflexní terapie je jednou z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, která využívá skutečnosti, že všechny orgány nebo části těla mají svoje reflexní zobrazení (reflexní plošku) na chodidle.

Reflexní terapie využívá skutečnosti, že která je největším orgánem lidského těla, zabezpečuje komunikaci mezi vnitřním a vnějším světem. Komunikace prostřednictvím kůže (reflexních plošek) je skutečně reflexní, protože reflexní ploška okamžitě reaguje na dysfunkci orgánu nebo části těla svou zvýšenou citlivostí (bolestí při zmáčknutí). Například po štípnutí komárem je na dotyk okamžitě bolestivá ploška sleziny, která je hlavním orgánem lymfatického systému. Podobně i opačně, když zmizí dysfunkce z orgánu, ztratí se během několika sekund i bolest z příslušné reflexní plošky.

RT je možné charakterizovat jako metodu středu. Oproti mačkání, které je velmi hmotné, dochází při ní mezi terapeutem a klientem i k interakci energetické. Je velice kontaktní a i nejzarytější skeptik cítí konkrétní bolest a vzápětí na to úlevu v odpovídajících částech těla. Je proto dobře přijímána jak duchovně založenými lidmi, tak i materialisty.

Reflexní terapie je komplexní, celostní, diagnostická metoda přírodní léčby. RT má dvě hlavní možnosti využití:

  • reflexní diagnostika

  • reflexní terapie

Reflexní diagnostika

Je velmi spolehlivá a má vysokou vypovídací hodnotu, protože v reflexních zónách se promítá okamžitě veškeré dění v člověku. Stačí vědět, kde mají orgány a části těla odpovídající reflexní plošky a během několika minut (15 – 30) můžeme zjistit, kde v něm jsou slabá místa. Reflexní diagnostice neunikne nic podstatného.
Reflexní diagnostiku poté využijeme v reflexní terapii, k individuálnímu doporučení dle potřeb klienta nebo k cílené aplikaci jiných metod.

Reflexní terapie

Je organizované působení na reflexní plošky. Obvykle trvá od 5 do 45 minut. Působení na reflexní plošky má určitou koncepci a cíl, který vychází z individuálních potřeb klienta zjištěných reflexní diagnostikou.

Průběh terapie

Práce s klienty svůj pevný řád, který vychází z praxe. V podstatě se dá mluvit o diagnostické a terapeutické hodince:

Diagnostická hodinka: je první setkání s klientem. V první části proběhne prozkoumání reflexních plošek podle diagnostického formuláře, jeho vyhodnocení, na základě kterých klient dostane určité doporučení. V závěru děláme uvolnění krční páteře.

Terapeutická hodinka: každé další setkání s klientem. Skládá se ze tří částí:

  • reflexní terapie

  • uvolnění krční páteře
  • postupy na lůžku

(dle pana J. Patakyho)